اعضای هیات علمی

بازگشت

رهبری یادگیری

مجموعه ای از مهم ترین مباحث درس در طرح درس پیوست همراه با انتظارات درس، شیوه های ارزشیابی و منابع مختلف ذکر شده است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل:      abdparsa@gmail.com

مرتبة علمی:   دانشیار

نام و نام خانوادگی استاد:    عبدالله پارسا

نیمسال تحصیلی: 2 ۹۸

 

گروه:  علوم تربیتی

دانشکده:  علوم تربیتی و روانشناسی

تعداد واحد: ۲

نام درس: رهبری یادگیری

 دورة تحصیلی: ارشد مدیریت آموزشی

 

جایگاه درس در برنامة درسی دوره:  اصلی - تخصصی

هدف کلی:

آشنایی با نظریه های رهبری و رویکردها و دیدگاه های مرتبط با رهبری در سازمان ها

اهداف یادگیری:

آشنایی با مفاهیم رهبری و سبک های آن

آشنایی با رویکردهای نوین رهبری

آشنایی با رهبری در مؤسسات آموزشی

فهم رابطه رهبری و یادگیری سازمانی

فهم رابطه رهبری و مدیریت دانش

رفتار ورودی:

آگاهی از اصول و نظریه های مدیریت

آشنایی اولیه با نظریه های تدریس و یادگیری

مواد و امکانات آموزشی:  کلاس درس، ویدئو پرژکتور

روش تدریس:  سخنرانی و پرسش و پاسخ همراه با ارائه گزارش های تحقیق دانشجویان

وظایف دانشجو:

مطالعه مفاهیم طرح شده در کلاس درس

مشارکت در مباحث و گفتگوهای کلاس

مطالعه و تهیه گزارش های خواسته شده

ارائه نتایج گزارش تحقیق خود در کلاس درس

ارائه فایل گزارش خود برای ارزیابی به استاد

شرکت در امتحان پایان نیمسال

 

شیوه آزمون و ارزیابی:

آزمون کتبی پایان نیمسال ( تشریحی)

ارزیابی تحقیق و گزارش ارائه شده در کلاس درس

ارزیابی مشارکت در مباحث کلاسی

حضور مستمر و فعال

 

منابع درس:

Learning Leadership.  James, M. Couzes & Barry Z. Posner

تئوری های رهبری و مدیریت آموزشی تونی بوش. ترجمه محمد حسنی، مریم سامری و  نرگس سکوتی

مدیریت دانش- حرکت به سوی فردانش. فریبا عدلی

آموزش سازمانی- انتقال آموزش به محیط کار. غلامرضا شمس مورگانی و نیره حسینی

مقالات و منابع مرتبط در اینترنت

 

 

هفتة یکم

طرح مقدمات و آشنایی با مفاهیم اولیه در مدیریت و مدیریت آموزشی

هفتة دوم

مفهوم رهبری و تعاریف و تاریخچه شکل گیری مفهوم

هفتة سوم

اسطوره های موجود در تعاریف از رهبری،  ویژگی های ذاتی و اکتسابی رهبری

هفته چهارم

تناسب شیوه های اعمال رهبری و کارکرد سازمان ها

هفتة پنجم

شیوه های اعمال رهبری در مدارس مختلف و دانشگاه ها

هفتة ششم

مدرسه توانمند، رهبری تحول خواه

هفتة هفتم

یادگیری سازمانی، سازمان یادگیرنده

هفتة هشتم

ادامه مبحث یادگیری سازمانی، سازمان یادگیرنده

هفتة نهم

حافظه سازمانی، سکوت سازمانی، فراموشی سازمانی، نقش رهبری

هفتة دهم

رویکردهای جانشین پروری در سازمان ها

هفتة یازدهم

رویکردهای نظارتی رهبر در سازمان، شیوه های نظارت بر فرایندهای یاددهی - یادگیری

هفتة دوازدهم

تکنیک های رهبری - مدیریت جلسات

هفتة سیزدهم

تکنیک های رهبری مدیریت زمان

هفتة چهاردهم

ارائه گزارش های تحقیقی مرتبط با تکالیف تعیین شده در ابتدای نیمسال و نقد و بررسی و گفتگوی مشارکت جویانه و بحث گروهی در باره موضوع

هفتة پانزدهم

ارائه گزارش های تحقیقی مرتبط با تکالیف تعیین شده در ابتدای نیمسال و نقد و بررسی و گفتگوی مشارکت جویانه و بحث گروهی در باره موضوع

هفتة شانزدهم

جمع بندی مباحث نیمسال